Na Staré Poště - Pizzerie a Hotel Jilemnice

Jilemnice

Město Jilemnice leží v kopcovité krajině západního podhůří Krkonoš, má přibližně 6 tisíc obyvatel a je jedním z měst soupeřícím o název „brána do Krkonoš“. Ať už se odtud vydáte kterýmkoliv směrem, pěšky nebo na kole, vždy narazíte na nějakou zajímavost.

Za péči o památky získala Jilemnice ocenění Historické město roku 2012.

www.mestojilemnice.cz

Zámek

(150 m od Masarykova náměstí)

Zámek Jilemnice
Zámek najdete v parku, doslova pár kroků od Masarykova náměstí. Tento památkově chráněný renesanční objekt slouží zároveň jako Krkonošské muzeum. Během prohlídky si nenechte ujít jedinečný ozvučený Metelkův mechanický betlém z let 1883-1913, sbírky grafiky a map, sbírky zbraní a loveckých trofejí, obsáhlý soubor pohřebních cechovních štítů v České republice, památky na hraběcí rod Harrachů, sbírku betlémů a nejjemnější lněnou přízi na světě.

 

Zvědavá ulička

(300 m od Masarykova náměstí)

Jilemnice - Zvědavá ulička
Po ničivém požáru města v roce 1788 vznikl jedinečný soubor roubených domků, který získal své jméno podle posunutí většiny chalup vždy o jedno okno směrem do uličky tak, aby zvědavým obyvatelům neuniklo nic ze zdejšího kdysi rušného dění.

 

Jilemnická radnice

(Masarykovo náměstí)

Radnice Jilemnice
V třicetimetrové radniční věži odbíjejí ve třech různých tónech unikátní hodiny každou čtvrthodinu. Denně tak slyšíme celkem 1020 úderů, což řadí tyto hodiny k jedněm z „nejpilnějších“ ve střední Evropě.